Pierwsze informacje o terenach, na których znajduje się Ośrodek Szkoleniowy, pochodzą z roku 1558. Dzięki pomocy Henryka Strobanda – ówczesnego burmistrza Torunia i zarządcy dóbr miasta – w latach 1597-1601 na terenach folwarku wzniesiono murowany dwór, budynki inwentarskie oraz młyn wodny. W 1608 roku Rada Miejska Torunia założyła w Przysieku browar – przekształcając folwark w kompleks przemysłowo-rolniczy.
Na początku XVIII w. Przysiek został zniszczony przez falę pożarów,
na czym ucierpiał także dwór. Na jego miejscu w roku 1739 wybudowano nowy, parterowy obiekt. Po włączeniu Przysieka – w wyniku pierwszego rozbioru Polski – do zaboru pruskiego, folwark zaczął podupadać – od 1803 roku nie pracowała już gorzelnia, a po 1815 roku również browar. Ostatecznie folwark w Przysieku znów stał się gospodarstwem rolnym – w 1833 roku sprzedano go właścicielowi prywatnemu, rodzinie Neumann, a po II wojnie światowej przejął go Skarb Państwa.
Na przełomie XIX i XX budynek został wyremontowany i rozbudowany. Całość utrzymana jest w stylu eklektycznym, z niewielkimi pozostałościami cech
barokowych. Wieża, rozdzielona gzymsami na trzy kondygnacje, zwieńczona jest dzwonowatym hełmem ze ślepą latarnią. Obecnie budynek ten służy jako bursa akademicka dla uzdolnionej młodzieży ze środowisk wiejskich i małych miast.
Po południowo-wschodniej stronie dworu znajduje się zabytkowy zespół gospodarczy. Młyn – a właściwie jego ruiny – pochodzi z XVIII wieku. Wokół folwarku, browaru i ogrodów zachował się mur, a w nim dwie bramy: wjazdowa i przy browarze. Obecnie w budynku dawnego browaru mieści się hotel Daglezja.
W otoczeniu dworu położony jest zabytkowy park (ponad połowa
z sześciu hektarów liczy przeszło 200 lat). Po 1892 roku, z inicjatywy Ludwiga Neumanna, do parku zostały sprowadzone liczne okazy drzew egzotycznych,
m.in. daglezja zielona – drzewo iglaste z obszaru Ameryki Północnej. Ozdobą parku są również urokliwe stawy, fontanna i malownicze alejki spacerowe.